вторник, 5 февруари 2008 г.

РЕЛИГИЯ,АВТОНОМНОСТ И ДЕМОКРАЦИЯ

Религия,автономност и демокрация.Опитите на едно общество да гради морал без съдържание.

Политиката и религията могат да се определят като двата най-големи социални регулатора. Те са толкова различни по същина и замисъл и същевременно толкова близки и еднородни в стремежа си да контролират и организират общества и групи. Няма исторически период от цивилизацията, който да не е белязан от знака на тези две универсални инструментално-организационни системи. Религията е тази, която е давала и налагала идейните рамки векове наред и проповядвала стремежа към висши ценности и морални стойности.

Политиката от своя страна е централен проблем на философите още от древността. Най-значимата разлика между двете е, че религиозното винаги е било по-частно от политиката и винаги ще бъде. Политическото е по-абстрактно в сравнение с религиозното. За ефективното съществуване на религията, в чистия, първоначален смисъл на понятието, са необходими два много важни компонента – истински вярващи и свръхестествено конституиране на нормите и правилата. В периода на модерността, взаимовръзките и точките, в които се пресичат религия и политика, стават все по-разнопосочни и противоречиви.

Съществува вечен антагонизъм между свещено и профанно. Тези два различни свята винаги са претендирали да превземат своите полета на действие едно друго. Общата цел е да се установи господство. Още през късното Средновековие се забелязва,че свещеното започва да отстъпва пред профанното. Това е процесът на секуларизиране на света или както го нарича Вебер „разомагьосване”. Достига се момента на сблъсък между двете институции, представляващи свещеното и профанното, съответно църквата и модерната държава. Изместването на религиозното нанася сериозен удар върху църквата. Тя губи своята власт. Религията остава в рамките на модерната държава, но властта, разбирана в смисъл на организация и контрол, вече не и принадлежи. Властта, като универсален и нструмент да господства и подчинява, вече е в ръцете на идеята да се управлява без догми и предразсъдъци, инструментализирана в лицето на държавата.

Модерната държава вече е секуларизирана, тя престава да бъде орган на църквата. С процесите на секуларизация се ражда едно важно политическо понятие – автономност на държавата. Автономността е централен проблем на политическата теория. Държавата вече е независима и могъща, каквато не е била никога преди. В идейно-философски план, на практика властта е в ръцете на държавата заради самата себе си като ценност и функция. За свой върховен принцип новата политика признава рационалността. Това от своя страна довежда до непозната до този момент фрагментация на социалното цяло. Това довежда до куп проблеми. Автономната държава отхвърля наложения и проповядван морал и законност от религията и чрез конституционализмът изгражда законите, на които ще се подчинява обществото. Автономността създава предпоставка за непрекъснати промени.

След като очертахме образа на секуларизационния преход към автономна държава, можем логично да зададем въпроса за причините и мотивите, които подтикват обикновените хора да повярват в новата секуларна идея. Каква всъщност е нейната притегателна сила и в какво се корени? След Средновековието света навлиза в нов период, в който религиозните текстове са нещо, което съществува от изключително много време. Новата идея за новия социален ред може да се сравни с един вид нова религия. Доказателство за тази съпоставка е нуждата на всяка група или общество да бъде ръководено от определени идеи. Новата идея е притежавала всички качества, за да бъде привлекателна. Тя отхвърля догмите и рамките на добре познатите религиозни текстове и задава условия за нов начин на живот. В този смисъл можем да говорим за налагане на секуларизма отвътре на ниво индивидуалност и лични мотиви. Институционалната инвазия е била по-скоро предпоставка да се отхвърли традиционния морал и вярване, защото за да се реализира идеята е било нужно да повярва и самото общество. На тогавашния етап може би политическият заряд на новата рационална реалност се е възприемал като универсален инструмент, със своите собствени закони, ценности и логика. Едва ли повечето хора са знаели, че тази нова идея не ще сбъдне замисъла си, не ще реализира идеята за перфектната държава на благоденствието и най-ефективното управление. Никой преди двеста години не е предполагал, че отдалечавайки се от религиозното и проповядвайки новия морал и ценности, няма да се стигне до обещаното благоденствите, а напротив – това ще отвори голяма пропаст и ще доведе след себе си престъпност, деморализация и апатия. Така се стига до момента, в който всички социални действия се моделират спрямо идеите за демокрация и се оформят спрямо тях, независимо че се откъсват от корените на традицията, без която те не биха могли да съществуват. Политическият морал е юридически. Той позволява и забранява факти и събития, които не противоречат на конституционализма. Всичко, което е законно, е възможно. В своето развитие и приложение, законите на модерната, автономна държава, са създали и позволили действия, които са в противоречие с основните, необходими човешки ценности.

Какво трябва да избира човекът от ерата на високите технологии и пластичните операции? От една страна е огромната машина, наречена технологичен свят, а от друга – отчаяните опити на възрастни хора и свещенослужители да проповядват религията такава, каквато е била и трябва да бъде. Човекът, комуникиращ чрез компютрите, усеща празнота и нужда – долавя липсата на нещо важно и градивно. Това нещо, от задълбочените научни изследвания е познато сред социалните учени и църквата като свещено, божествено и крайна цел на всеки човек към усъвършенстване. Модерният човек причислява голяма част от религиозните текстове като нащо несъществено, остаряло, защото те са изпълнени със съдържание, което не може да пасне на съвременната социална обстановка. Голямото негодувание идва от факта, че автономният, демократичен човек е най-големият противник на неща и факти, които му заповядват и определят живота му. Секуларната идея проповядва, че живота на даден човек е в неговите собствени ръце и той контролира живота си. Именно този факт поражда големият проблем за нежеланието да се съобразаяваш, да уважаваш, да се консолидираш. Постмодерността предлага своята лъскавост, количество и комерсиални забавления, а в опозиция на това църквата настоява да се проповядва религия по обичайния начин.

Става съвсем ясно, че света никога не ще бъде същия като този преди модерността ,и ако този процес е необратим, то религиозните институции са длъжни или поне могат да опитат да сменят подходите при проповядване на религията. Те трябва да намерят езика, на който да преведат най-важното религиозно правило – за себеуважение и уважение към другите.

Религия и демокрация

Фактът,че обикновенният човек на Запада вече не е толкова религиозен,това съвсем не означава,че религията се е предала и вече по никакъв начин не участва в обществения живот.Точно обратното ,тя нахлува и започва да размества различни пластове от социалната действителност по невиждан до този момент начин.Докато всички мислеха ,че профанното е взело привес над свещеното ,дойде паметният ден 11 септември и символът на световната демокрация САЩ осъмна със рухването на кулите близнаци.След този ден се оказа ,че тази своеобразна надпревара за надмощие и окупиране на социалният живот не е приклю чила –тя се завръща ,но този път по нов начин и използване на други ,модерни средства в битката.

На дневен ред бяха поствени новите проблемни теми-светът бе променен.В политиките на всяка държава се постави като належащ прблеми етнически неравенства и конфликти,религиозен фанатизъм,войни ,фундаментализъм и др.Тези понятия вече не бяха теми от учебниците и научните разработки,те бяха част от действителността ,на уж модерното и демократично общество защитено и усъвършенствало себе си ,както никога преди.Не само събитията в САЩ,но и атентатът в Берлин подсказваха ,че настъпва вълна от изток,която ще донесе нови ,непознати проблеми.Една от най-секуларните точки на планетата се оказа Запада.Диалогът даде възможност на обществената сцена да излязат много нови и не чак толкова нови концепции и мирогледи за живота ,морала и правилата за живеене.В този случай опозицията държава-религия вече бледнееше ,защото за общественото внимание се бореха и копнееха протестанство ,католицизъм,ислям,правителствени и неправителствени организации,феминистки движения,природозащитници,бизнес корпорации,секуларисти ,атеисти и други ,които стоят на социалният щанд и хората трябва да си изберат ,а и няма как иначе, от една страна всеки се нуждае от концепция за своето съществуване ,а от друга всички те са толкова примамливи и обещаващи розово бъдеще.В страните на изток положението не е същото.Там жаждата за религията като фундаментален и доказан морал и концепция на живот надделява.Диалогът ,който се води с държавата за намесата и в общественото, е умерен и най –важното той е желан ,защото го искат обикновените хора ,ценящи силата на традицията вплетена в иначе остарелите религиозни текстове.

Ако се върнем към Запада там основната дума, която се споменава без повод и не е демокрация.Станала еталон и стил на живот , в нейните условия стартират хиляди информационни агенции и медийни източници от всякакво естество..Под предлог,че свободата на словото е един от главните принципи на демокрацията ,същите тези медии дават всеки ден възможността на всеки да говори и убеждава в различни философии и да критикува религозни факти и морал ,когато и където си поиска,и всичко това за доброто управление на държавата и разбира се за ефективността на властта.И както казват маркетинголозите ,рекламата си свърши работата.Но в крайна сметка е отговорно и самото гаржданско общество,защото в САЩ например тази секуларна инвазия няма същият ефект и причините са ясни –хората са по релиогиозни,а и неоконсерваторите работят по въпроса в своите политически програми.В резултат на секуларизацията се получава парадоксална ситуация .Обикновените хора които споделят традиционни ценности са позабравени и цялото внимание на социалната и правна политика е насочено към различните и неоправдани групи ,за чиито права се борят всички смятащи себе си за модерни политици.Но нали това всъщност е критерият за демократичност и всяка държава се е втурнала да го затвърждава със всички сили и с цената на всичко.В стремежа си да защитава правата на хомосексуалните и легализацията на марихуаната ,политическото тяло забрави ,че и тези с традиционна сексуална ориентация имат своите проблеми.Типичен пример на нашите географски ширини е защитата на ромите,докато теми като ниската раждаемост не се дебатират и най-важнотоне се допускат до медийното пространство.

В съвременния свят САЩ са модел и пример за баланс и договореност между държавата и религията,докато в Европа се прокламира ,че религиозното е лично и няма място в обществения дебат и управление.Това довежда до друг много сериозен проблем,пред който са изправени повечето европейски страни. Парадираните и защитавани права и свободи ,всъщност остават почти на теория и не се отразяват благоприятно в живота на много маргинализирани общности и малцинства.Типичен такъв пример са протестите в предградията на Париж.Социалното напрежение избива под най различни форми на иначе красиво обрисуваната фасада на перфектната демократична държава и обещанието от политиците за благоденствие на всички.

През 21. век постепенно религията започна да навлиза все повече във външно-политическият живот на държавите. В четирите краища на света хората започнаха да се избиват в името на техният Бог. Поддръжниците на подобни каузи се увеличаваха главоломно – от обикновените доброволци, до тези завършващи земния си път като камикадзета, Най-разпространените религии претърпяха кървави разцепления – от протестанти срещу католици до сунити срещу шиити. Религиозният фанатизъм беше причина за коренна промяна в политиката на огромни държави като Русия, САЩ, Китай. Така първоначалната шепа фанатици успяха косвено да променят курса на управление на световните лидери. Оказва се, че религията трайно е започнала на кове промените в нагласите на обществения живот и политиката.... И в този ред на мисли, какво стана с големите думи на 21. век – глобализация и демокрация. Те са по-актуални, но и по-пременени от всякога измерения. Е, ако изборът водеше до градация на положителното, то промените биха довели до рай на земята, но на този етап "междуверският" диалог по-скоро изглежда идеалистична концепция. Защото, когато застанат пред урните, хората не са особено склонни да забравят за религиозните и етническите си различия.


Защо е необходимо религията, независимо каква е тя, да присъства в обществения дебат и в правенето на политиката и законите в съвременната светска държава? Първо, както бе споменато, за да не се капсулират религиозните общности, да не се подклажда омразата и фанатизма и второ, много по-важно, за да може моралът, който дарява с живот и благоденствие всяка човешка общност, да се върне там, където винаги е бил, да се върне към истинския си извор – религията и личната вяра.

Религиозното чувство, вярата, е онова съкровено нещо, което подрежда нашия свят, което действително цени и се грижи за свободата на словото и толерантността. То носи мира със себе си. Не бива да забравяме, че най-добрите черти на човешката цивилизация – обич, толерантност, търпение, приятелство, милосърдие, разум, стремеж към свобода и справедливост – имат за източник вярата и то преди всичко вярата в Бога.

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА

1.Уилсън, Бр., Религията в социологическа перспектива, В. Т. 2001.

2.Фотев, Г., История на социологията, т.I-II, Унив. изд."Св. Климент Охридски", С., 1993г.

3.Серафимова, М., Има ли модерно свещено, Бл., 2006.

4.Серафимова, М., Американската религиозност – симфония от различия, Бл., 2006.

Българската външна политика 1990-2000-основни аспекти

І.Теория на външната политика

1.1.Определение

Външната политика е общия курс на държавата в международните й отношения. Тя определя целите и задачите на държавата в отношенията й с други държави, народи и международни организации. По такъв начин външната политика представлява съвкупност от цели и средства за дейността на държавата в областта на отношенията й с други субекти . Най-важното средство на външната политика е дипломацията. В чл.24 на нашата Конституция е посочено, че външната политика на Република България се осъществява в съответствие с принципите и нормите на Международното Право. Посочени са и основните цели на външната политика: осигуряване на националната сигурност и независимост на страната, благоденствието и основните права и свободи на българските граждани и съдействие за установяване на справедлив международен ред.

1.2.Дипломация и дипломати.

Дипломацията е средство за постигане средсвата на външната политика само чрез мирни преговори и споразумения. Т.е. тя е главното мирно средство на външната политика.

Дипломатите са лицата, упълномощени да осъществяват дипломатически отношения. Такива са тези, които осъществяват дипломатическа дейност в чужбина; на служба в Министерството на Външните Работи и други служби за официални външнополитически отношения. Не всички лица, които служат в М.Вн.Р., посолствата или други задгранични представителства, са дипломати. Много от тях изпълняват само спомагателни функции: преводачи, куриери, т.н. Техните функции не са дипломатически и нямат статута на дипломатите.

Основните цели,които се стреми да постигне дипломацията са тези на външната политика. Това не означава, че обикновено в процеса на преследване на външнополитически цели дипломацията не се води от свои,специфични цели. Често дипломатическите цели се преследват, когато в една конференция или при многостранни преговори дипломацията се стреми да си осигури подкрепата на други участници или когато дипломатът цели да установи полезни връзки и да създава благоприятен образ за своята страна. Тези цели имат спомагателно значение за постигане на политическите цели.

1.3. Външната политика в контекста на международните отношения

Международните отношения са социалната сфера, в която се осъществява дипломатическата дейност. Дипломатическите отношения са вид социални отношения, но много голяма част от международните отношения не са дипломатически. За международните отношения е характерно, че възникват естествено, винаги “автоматично” с появата на техния субект в обществото на другите субекти. За дипломацията това правило не е в сила. За да се установят дипломатически отношения е необходимо изричното съгласие и на двете страни. Международните отношения могат да се осъществяват и без установяване на дипломатически отношения.

В съвременната дипломация започва да расте все повече ролята на неформалните контакти- съвпадане на интереси и гледни точки. Научнотехническият прогрес спомага за по- резултатна дейност на дипломацията, без да се снижава значението й.

Разглеждана като действия, като род социална активност, дипломацията може да се определи и като специфично целево общуване на специално упълномощени за това лица. Три са средствата, с които се осъществява общуването :

а) Вербалната форма на лични контакти

б) Дипломатическата преписка

в) Дипломатическите знаци и жестове

Същността на дипломатическите преговори се състои в преодоляването на различията между страните. Дипломацията е възникнала от необходимостта да се решават проблеми, чието решение зависи и от другата страна “ Безкомпромисна позиция “ или искането към другата страна “ или всичко, или нищо “ не са присъщи на истинската дипломация..

Истинската същност на дипломацията е изкуството да се преговаря. Преговорите са основният начин дипломацията да постига желаното, независимо дали това става чрез компромис или убеждаване. Дипломатическите ведомства извършват подготовката за преговори месеци преди започването им.

1.4.Видове дипломация

Многостранната дипломация може да намери мястото си в рамките на постоянни, системни и институционализирани отношения- блокове, организации, съюзи, общности и т. н. Но може да се осъществява и ad hoc в междудържавни конференции и съвещания, предназначени да решат някакъв отделен международен проблем.

Друг вид многостранна дипломатическа дейност се осъществява в специализираните международни конференции и съвещания, свиквани да решават определени въпроси, след което прекратяват съществуването си.Дипломатическата практика прибягва към два основни типа международни конференции и срещи. Различието идва от целите, които се преследват и от очакваните от тях резултати:

Многостранни международни срещи и конференции, чието предназначение е само да обсъдят някакви въпроси от общ интерес. В тях решения не се вземат. Ползата е по- доброто взаимно разбиране, намаляването на опастността от предизвикани поради липса на точна информация или недуразумения спорове и конфликти. Ако се сравни с традиционната двустранна дипломация, многостранната разкрива съществени особености. Те могат да се търсят в следните няколко направления:

а) участие на множество страни и вземането на колективни решения;

б) осъществява се не непосредствено между национални висши държавни органи и постоянни представителства към тях, а между дипломатически делегации, работещи паралелно в специално създадени за целта структури;

в) използва се особен ред за провеждане на дипломатическите преговори;

г) създават се специфични международни актове и документи;

Процедурата е вътрешния закон на многостранната дипломация. Преобладава вербалната, устната форма, докато писменото общуване играе по- малка роля. Обстановката е динамична и изисква понякога моментална реакция и вземане на отговорни решения. Процедурните тънкости са важно оръжие на дипломацията. Ето защо въпросите на процедурата грижливо се уточняват. При постоянните форми - т.е. при международните организации, съюзи, общности, т.н. - те не рядко се регламентират в учредителните им документи( учредителен акт или устав). Формите на участие са две:

а) пълноправно участие, даващо право на глас.

б) статут на наблюдатели, който може да позволява да се изразяват мнения и становища по проблемите, но не и да се гласува при вземането на решения.

Когато въпросите в дневния ред са много или проблемът е много сложен, се прибягва към създаването на комисии, експертни групи, комитети и други работни органи.В тях участват дипломати с по- нисък ранг.

Другото направление, в което се разкриват особености на многостранната дипломация са създаваните от нея международни документи. Те могат да се отнасят към две основни групи. Първата са юридически документи : многостранни договори, конвенции, споразумения и т. н. За да придобият юридическа сила е необходимо да бъдат подписани и ратифицирани от всяка страна поотделно. Страните обаче не са задължени да го направят. Втората група са политическите документи. Те отразяват, морално и политически закрепяват общите позиции на страните, но не се нуждаят от допълнително подписване и ратифициране. Названията и формите на тази група са разнообразни: заключителен акт, заключителен протокол, съвместна декларация.

ІІ.Цели и приоритети на българската външна политика в периода 1990-2000г.

2.1.България и Европейският съюз.

Позицията на България относно членството ни в ЕС , въпреки привидната си яснота подлежи на по-нататъчно уточняване и прецизиране, тъй като целите често се бъркат с инструментите за постигането им. България вижда в пълноправното членство главно една стабилна котва за модернизация на икономиката, което да ни гарантира, на първо място, сигурен достъп до високоразвит пазар и приток на капитали при изгодни условия. На второ място, то е сигурна рамка, която няма да позволи спиране или връщане на демократичните реформи с прозападна ориентация. В този стремеж, обаче България е склонна да пренебрегва средносрочните и дългосрочни проблеми на прехода, произтичащи от все още несъвършената трансформация на нашата икономика, от необходимостта от иновации, от голямата разлика в доходите и социално-структурните различия с ЕС.

Първият документ, свързан с нормализирането на отношенията и началото на сътрудничеството между ЕС и България е Споразумението за търговско и икономическо сътрудничество от декември 1990 г., което вече не е в сила. То е подписано от кабинета на Димитър Попов (коалиционен МС) в нелека политическа ситуация.

През 1993 г. е подписано от кабинета на Любен Беров (експертен МС) временно споразумение което също вече не се прилага.Същата година същият кабинет на 8 март 1993 г. подписва Европейско споразумение за асоцииране между ЕО и РБългария. Това споразумение влиза в сила на 01.02.1995 г. по време на управлението (всъщност в самото му начало) на правителството на Жан Виденов (БСП). Европейското споразумение поставя основите на постепенното сближаване между ЕС и България.

На 15.12.1995 г. България внесе молба за членство в ЕС. Молбата внесе правителството на Жан Виденов (БСП), което е още едно доказателство за единността на българските политици по въпроса за европейската интеграция на България.По политическият критерии (Nо1), ЕС констатира, че за 1999 и 2000г. България изпълнява този критерии. За нас като българи е чудесно признаването, че България притежава стабилни институции, които гарантират демократичното ни развитие.В някои области, обаче ЕК отправя сериозни критики. Става дума за стриктното прилагане на законовите разпоредби на различните нива на управленският апарат, недостатъчно активната борба с корупцията, функционирането на съдебната власт и интегрирането на малцинствата.Законовата рамка е перфектна, но за да се решат изброените проблеми е необходимо ефективното й прилагане, за да не останат законите мъртви права.

По вторият икономически критерии ЕК отчита огромният напредък на България в периода 1997 - 2001г. - налице е макроикономическа стабилност. Цените се диктуват от пазара, либерализирана е външната търговия, и това води до активен търговски обмен.Но това все още не значи действаща пазарна икономика. Органите за защита на конкуренцията не функционират добре, фирмите са възпрепятствани да влизат и излизат от пазара, поради бюрокрация и корупция. Юридическата среда е нестабилна, правосъдието не е еднакво за всички. Банките след кредитните милионери и лошите кредити едва сега праз 2001г. могат да влязат в ролята си на източник на кредити за икономическите субекти. Що се отнася до втората част от критерия - капацитет за устойчивост на конкурентният натиск и пазарните сили в ЕС. Извод за него се прави чрез анализ на външната търговия. Търговският обмен стабилно нараства между ЕС и България, но българските стоки и услуги не са достатъчно конкурентно способни и България внася предимно продукти с висока добавена стойност, а изнася суровини и полуфабрикати, което показва ниска конкурентноспособност на българската икономика.Що се отнася до критерии Nо3 и Nо4, то само ще спомена, че в областта на правосъдието въпреки някои успехи има още много работа. (Организираната престъпност все още е силна, но да се надяваме, че симптомите за откъсването й от държавата са верни).

Структурите, обаче за прилагане на правото на ЕС са слаби - човешките и парични ресурси се набавят бавно и трудно.

По преценка на ЕК, България е на верен път, постигнала е забележителни успехи, но е необходимо още немалко време. Все пак икономическите и социалните промени се задълбочиха, според някои и започнаха едва 1997 г., което до днес прави твърде малък в исторически план период.През споменатата 1997 г. в Люксембург ЕС покани първата вълна държави кандидат-членки. България не бе сред тях, нека да си спомним - в този период обстановката в страната беше революционна, имаше хиперинфлация от 1000%, висока безработица, стачки, забавяне на реформите, политическо напрежение, митинги и щурмове пред парламента, В периода от 1997 до 2001г. правителството на Иван Костов, въпреки доста свои недостатъци свърши много от необходимото що се отнася до реформите в икономиката, законодателството и др. Споменатите по-горе от мен и констатирани от ЕК постижения по критериите на ЕС са основно, но не и изключително дело на кабинета Костов.

И така в края на 1999 г. ЕК препоръча с България да бъдат започнати преговори за присъединяване към ЕС, като първоначално бяха поставени следните две условия към България:

I. До края на годината правителството да определи приемливи дати за закриване на I до IV блок на АЕЦ Козлодуй.

II. Да бъде потвърден същественият напредък, постигнат в областта на икономическите реформи.

В писмото до премиера Иван Костов ЕК (ръководена от Романо Проди), уточни че II-рото условие не е нещо ново, то е само проекция на това, че България още не отговаря на критериите от Копенхаген. Всички критерии от Копенхаген трябва да бъдат изпълнени 100% преди действително присъединяване. Това е неполитически, а технически въпрос, защото не е възможно да се участва във вътрешният пазар на ЕС, ако нашите продукти и средства на производство не отговарят на същите (общи за ЕС) условия.

По въпросът за АЕЦ Козлодуй (I - IV блок). Според ЕК блоковете от I до IV са технологично несигурни, с дефекти в концепцията. Ядреният процес е нестабилен и обшивката на реакторите е слаба. Според ЕК V и VI блок работят с 56% от мощността си, т.е. I до IV не са необходими на България. ЕК се основава и на едно споразумение от 1993 г. между България и ЕБВР с което нашата държава се ангажира да затвори I до IV блок до края на 1998 г. На тези атаки от българската общественост бяха противопоставени следните факти:Няма норми (т.е. задължителни изисквания) за европейска ядрена безопасност. Има препоръки и рекомендации, които са с незадължителен характер;По въпроса за обшивката, без обшивка са:20 британски реактора,4 унгарски,няколко чешки;Споразумението от 1993 г. сключено от кабинета Виденов с ЕБВР не е ратифицирано от НС и няма юридическа сила според международното право;България има енергийна стратегия от 1995 г., а не от 1997 г. както твърди ЕК;През 1992 г. в Мюнхен Г-7 взимат политическо решение всички съветски реактори да бъдат спряни;Четирите блока са ВВЕР 440 т.е. общата им мощност е 1760 мегавата - България престава да е крупен износител на ток, а това обслужва нечии интереси, но не и българските.

На 10.11.12.1999 г. в Хелзинки (Финландия) бе проведена среща на високо равнище на ЕС .На 09.12.1999 г. България получи подкрепата на Европейската народна партия (ЕНП). ЕНП излезе с резолюция България да започне преговори за присъединяване към ЕС; “Първата вълна преговарящи държави” (от 1997 г.) да бъдат приети до 2003 г.; а Турция да се одобри за кандидат-членка. Българският външен министър Надежда Михайлова е зам. редседател на ЕНП, пред ЕНП премиерът Костов призова да се активизира Пактът за стабилност на Балканите и да се спомогне излизането на България от “Шенген”.

На същия 09.12.1999 г. премиерът се срещна с министър-председателя на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Двамата са обсъждали изваждането на България от негативния визов списък "Шенген". Комисарят по Евроинтеграцията Г. Ферхойген в интервю съюбщи, че СМ може да извади България от списъка “Шенген” през февруари 2000 г , всъщност това ще стане най – рано през първата половина на 2001 г.

На 10.12.1999 г. бе решено неофициално и обявено от премиера на Финландия П. Липонен, че с България и останалите пет държави ще бъдат започнати преговори за членство с ЕС. Поканена бе и Турция, чиято кандидатура бе замразена от 1987 г. поради споровете й с Гърция за Кипър и проблемите й с кюрдите. На 11.12.1999 г. тя прие поканата и Бюлен Еджевит замина за срещата в Хелзинки. Според изказване на премиерът Костов преговорите могат да приключат до 2006 г., но ЕК предпочита по-дълъг период на адаптация за кандидатките.

Следващата крачка по-пътя на България към Европа бе срещата в Ница.В Ница България излезе от сивата зона..
Действително заявената от ЕС готовност да приеме нови страни членки след 2003 г., а най-вероятно през 2005, вълнуваха повече вишеградската четворка и прибалтийските републики. Вначалото на 2007 България стана пълноправен член на ЕС,с което се птвориха нови проблематични аспекти на българската външна политика.

2.2.Пакт за стабилност на Югоизточна Европа

Първият официален форум, на който беше обсъждан официално и приет Пактът за стабилност за Югоизточна Европа, е срещата на министрите на външните работи на страните от ЕС, Г - 8, държавите от Югоизточна Европа и представители на ОССЕ, СЕ, ООН, НАТО, ОИСР, ЗЕС, СБ, МВФ, ЕИБ, ЕБВР и други международни организации и инициативи, състояла се в Кьолн, Германия на 10 юни 1999 г.

Европейският съюз пристъпи към реализирането на Пакта за стабилност, разглеждайки го като мащабен проект, който трябва да доведе до траен мир, просперитет и сигурност на Балканите.Основните механизми, с които се осъществява дейността на Пакта за стабилност за ЮИЕ са: Службата на Специалния координатор, Регионалната маса, Работните маси и Подмаси и Работните групи.

2.2.1.Работна маса по демократизацията и правата на човека

На учредителната среща на РМ - 1 участниците обсъдиха основните направления от работата на Работната маса и определиха работните групи. Страните от региона представиха свои предложения и проекти за одобрение и финансиране в рамките на Пакта за стабилност.

Основно предложение от българска страна на срещата бе изграждане в София на Информационен център за демократично развитие за ЮИЕ. Центърът ще допринася за развитие и укрепване на демокрацията и гражданското общество в страните от региона, за ктивно да участват неправителствени организации.

На 12 - 14 ноември 1999 г. България беше домакин на конференция, в рамките на Процеса от Грац, за преглед на образователните програми в страните от региона от гледна точка на тяхното адаптиране към условията на добросъседството и изключването от тях на елементите на национализъм.

Второто заседание на Работната маса по демократизацията и правата на човека бе проведено на 21 и 22 февруари 2000 г. в Будапеща.

2.2.2.Работна маса по икономическото възстановяване,развитие и сътрудничество Приоритетните проекти на България, представени за одобрение и финансиране в рамките на Пакта за стабилност, са в областта на инфраструктурата: възстановяване на корабоплаването по река Дунав; коридор N 8 - шосе и ж. п. линия, свързващи Албания, Македония и България; коридор N 4 - свързващ Централна Европа с България и Гърция чрез изграждане на мост на Дунав при Видин - Калафат и свързване на енергосистемите на България, Македония и Албания. Тяхното реализиране е от важно значение за няколко страни и за региона като цяло, а освен това чрез тях ще се осъществява връзката с европейската инфраструктура.

По инициатива на Специалния координатор на Пакта за стабилност г-н Бодо Хомбах на 7 февруари 2000 г. министърът на финансите на България и министърът на транспорта на Румъния постигнаха договореност в Брюксел за строителството на втори мост над река Дунав. На 27 март 2000 г. премиерите на двете страни подписаха в Букурещ протокол за изпълнението на проекта при Видин - Калафат. На 5 юни 2000 г. министрите на външните работи подписаха в Букурещ Споразумение между правителството на Република България и правителството на Република Румъния за техническите, финансовите, правните и организационните въпроси, свързани с изграждането на нов граничен комбиниран мост между двете страни на река Дунав.

На 10 и 11 февруари 2000 г. в Скопие бе проведено второто заседание на Работната маса по икономическото възстановяване, развитие и сътрудничество. На срещата Световната банка представи регионална стратегия, включваща всеобхватен подход към развитието и стабилността на региона. По предложение на министъра на външните работи Надежда Михайлова министър-председателят Иван Костов определи на 28 февруари 2000 г. за Ръководител на икономическия екип на България за Инвестиционната харта Председателя на Агенцията за чуждестранни инвестиции Георги Табаков.

На срещата в Скопие представители на Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватска, Република Македония и Румъния подписаха Меморандум за улесняване на търговията и транспорта в ЮИЕ.

2.2.3.Работна маса по въпросите на сигурността

На Работна маса 3 и нейните две подмаси се гледа като на допълващ форум за ускоряване и импулсиране както на регионалното сътрудничество в областта на вътрешната и външната сигурност и отбраната, така и на интеграцията на държавите от региона в евроетлантическите структури.

Приоритетни области за действие на Подмасата по вътрешните работи са: борбата с корупцията и организираната престъпност, нелегалната миграция, както и реформата на полицейските органи и съдебната система.

На 14 - 15 декември 1999 г. България беше домакин на Регионална конференция по въпроса за експортния контрол върху търговията с оръжие. В конференцията, организирана със съдействието на САЩ, участвуваха 12 държави от Югоизточна и Централна Европа..

На 1 януари 2000 г. Босна и Херцеговина пое съпредседателството на Работната маса по сигурността.

Втората среща на Работна маса - 3 бе проведена в Сараево на 15 - 16 февруари 2000 г. под председателството на г-н Ян Елиасон. В срещата са участвали делегации от 26-те държави-членки на Пакта, представители на т. н. “подпомагащи” държави и на редица международни организации и институции. България представи доклад за резултатите от проведената в София конференция по търговията с оръжия и стоки и технологии с възможна двойна употреба.

2.3.Регионална конференция за финансиране на Югоизточна Европа

На 29 и 30 март 2000 г. в Брюксел бе проведена Регионална конференция за финансиране на Югоизточна Европа, в която участваха представители на 47 страни и 36 международни организации. Делегациите на страните от Югоизточна Европа на конференцията бяха на министерско равнище. Българската делегация бе ръководена от министъра на финансите.

В Пакета за бързо стартиране от българските предложения и по трите работни маси са включени следните проекти:

- Изграждане на комбиниран мост над река Дунав при Видин-Калафат;

- Реконструкция на българските пристанища на река Дунав;

- Реконструкция на летище "София";

- Проект за социална адаптация на освободените военнослужещи в резултат на реформата в армиите на България и Румъния / разработен съвестно със Световната банка и НАТО /;

- Проект за предоставяне на наземна инфраструктура, оборудван самолет и експертиза за създаване на регионална система за въздушно наблюдение за ЮИЕ на територията на България / в рамките на проекта на Франция /.

2.4.Основни прояви на пакта за стабилност в периода след 1 юли 2000г.

По покана на министъра на финансите г-н Муравей Радев Специалният координатор на Пакта за стабилност г-н Бодо Хомбах бе на посещение в България от 19 до 23 юли 2000 г. По време на визитата г-н Бодо Хомбах бе приет от президента г-н Петър Стоянов и от министър - председателя г-н Иван Костов. Срещата за приемане/предаване на съпредседателството на Работната маса по въпросите на сигурността бе проведена в Пловдив на 25 юли 2000 г. с участието на: посланик Ким Тровик- председател на РМ-3; Участниците в срещата обсъдиха приоритетите в работата на РМ -3 до края на 2000 г., както и въпроси, свързани с подобряване на координацията между държавите от ЮИЕ и развитието на регионалното сътрудничество в рамките на Трета работна маса. Българската страна представи своята концепция за дейността на РМ -3 до края на годината. Подробно бяха обсъдени различните аспекти на организацията и провеждането на третото заседание на РМ -3 в София на 4-5 октомври 2000 г. Посланик Тровик изрази своите виждания за приоритетите на РМ -3, спирайки се по-подробно на въпросите, свързани със сигурността и отбраната:

- социалната адаптация на освободените военнослужещи в резултат на реформите в армиите на България и Румъния;

- развитие на регионалното сътрудничество в ЮИЕ в областта на гражданско-военното аварийно планиране;

- изграждане на Регионален верификационен център за ЮИЕ в областта на контрола на въоръженията;

-

По време на дискусиите на Подмасата по отбраната и сигурността бе отбелязан напредъка в областта на контрола и неразпространението на оръжията, на военните контакти, на малките и леки оръжия, разминирването и др. България информира за учредяването на Направляваща група за сътрудничесто в областта на сигурността в Югоизточна Европа като нов механизъм, който ще съдейства за координацията и сътрудничеството между страните от региона в областта на сигурността и отбраната /SEEGROUP/, както и за проведената първа среща на SEEGROUP в София на 3 октомври 2000 г.

На 17- 19 октомври 2000 г. в София бе проведен Регионален семинар за унищожаване на малките и леки оръжия, организиран от България и Канада.

2.5.Взаимодействие с НАТО по проблема за кризата в Косово през 1998г.

Взаимодействието между НАТО и “фронтовите държави” от ЮИЕ по отношение на кризата в Косово се превърна в тест както за единството на Съюза при операции в отговор на кризи извън действието на чл.5 на Вашингтонския договор, така и за способността на България и другите страни кандидати да поемат отговорностите на членството. Действията на България и други страни-кандидати за членство от региона бяха факторът, генерирал повишено внимание от страна на международната общност към въпросите на сигурността и стабилността в ЮИЕ и стремеж към ускорено интегриране на държавите от ЮИЕ в ЕС и НАТО.

През 1998 г. България се включи активно в политическите консултации в рамките на Евро-Атлантическия съвет за партньорство (ЕАСП) по кризата в Косово, пряко засягаща интересите на националната ни сигурност. През юни 1998г. бе предприет демарш пред генералния секретар на НАТО, в който България потвърди своята готовност да подкрепя и съдейства на усилията на НАТО по регулиране на кризата.

В резултат на това, в създалата се през октомври критична ситуация‚ НАТО приложи в действие специален механизъм за информиране - на постоянна и преференциална по отношение на останалите партньори основа - на България и другите съседни на СРЮ страни-партньори относно взетите от съюза решения.

На 21 юни 1999 г. между България и НАТО бе сключено споразумение за транзитно преминаване през територията на България в рамките на операция “Джойнт Гардиан”. С подкрепата на всички парламентарни групи на 25 юни 1999 г. Народното събрание ратифицира Споразумението с НАТО. Документът определя условията за транзитно преминаване и временно пребиваване на въоръжени сили и техника на Съюза, необходими за целите на операцията. В изпълнение на споразумението през България преминават значителна част от личния състав и средства на Съюза, участващи в операцията. За целта бе създаден Национален координационен център.

2.6.Актуални проблеми на участието на България в ОССЕ

Като най-всеобхватна европейска организация в областта на сигурността ОССЕ играе важна роля в поддържането на мира, стабилността и сигурността в географската зона от Ванкувър до Владивосток чрез своите уникални функции в областта на превантивната дипломация, предотвратяването на конфликти, управлението на кризи, следконфликтното възстановяване, развитието на военното сътрудничество и контрола на въоръженията.

2.6.1.Харта за европейска сигурност в Европа

По предложение на Русия на Будапещенската среща на най-високо равнище на ОССЕ /1994 г./ се постави началото на дискусия по Модела за обща и всеобхватна сигурност в Европа през 21 век /МОВС/, чиято основна цел бе да установи баланс между фундаменталните процеси на разширяване на НАТО и ЕС и интересите и ролята на Русия в европейската сигурност.

България участваше активно в дискусията по МОВС и в работата по Хартата за европейска сигурност с убеждението, че това трябва да бъде политически обвързващ документ, който няма да ограничава страните-членки на ОССЕ в сътрудничеството им с други организации в областта на сигурността, няма да повтаря постигнатите вече договорености в рамките на ОССЕ и няма да доведе до подмяна, спиране или отлагане на започналия вече процес на разширяване на НАТО и ЕС.

На 17-19 май 1999 г. в София бе проведен семинар на ОССЕ на тема “Сътрудничеството между международните организации и институции: опит и перспективи в Югоизточна Европа”. Дискусията обхвана най-актуалните в момента въпроси на сигурността и стабилността в региона в контекста на общоевропейската сигурност, и ролята на международната общност за тяхното трайно решаване..

2.6.2.Участие на България в мисии на ОССЕ Мисиите в Югоизточна Европа /на територията на бивша Югославия и присъствието в Албания/ имат различни мандати в областта на превантивната дипломация, урегулиране на конфликти и неутрализиране на вътрешнообществени и етнически напрежения, представляващи заплаха за крехкия мир в региона.

От ноември 1998 г. до юни 1999 г. на базата на постигнатото споразумение между ОССЕ и правителството на СРЮ работеше Мисията на ОССЕ за контрол и наблюдение в Косово, в която поради решението на СРЮ да не допуска наблюдатели от съседни държави в Косово, не участваха български експерти. Един представител на България работеше в Бюрото за свръзка на Мисията в Тирана.

Прогресивното влошаване на обстановката в Косово доведе до невъзможност мисията да изпълнява задачите си и на 8 юни 1999 г. тя беше закрита. На 1 юли 1999 г. бе взето решение за създаване на нова Мисия на ОССЕ в рамките на Мисията на ООН за временна администрация в Косово /UNMIK/. Българската страна представи кандидатури на квалифицирани експерти за работа във всички области от дейността на Мисията, като някои от тях вече се включиха в дейността на Мисията на ОССЕ. Същевременно бяха изпратени група полицейски наблюдатели в състава на международните полицейски сили на ООН в Косово, както и петима невъоръжени офицери на кадрова военна служба като военни наблюдатели в UNMIK.

. Нов елемент в работата на мисията е мандатът по осъществяване на полицейско наблюдение в Източна Славония след изтеглянето на полицейските сили на ООН /UNCIVPOL/ от областта. От 1998 г. група български полицейски наблюдатели са включени в състава на полицейския контингент на ОССЕ.

В създадената през 1998 г. група “Приятели на Албания”, председателствана от ОССЕ и ЕС, чиято цел е да оказва подкрепа на страната във възстановяване на правовия ред, изграждането на демократични институции и съблюдаването на човешките права, участва и България. През 1998 г. български експерт участваше в Присъствието на ОССЕ в Албания.

Поради kлючoвaтa рoля, koятo ОССЕ uгрae в прoцeca нa прuлaгaнe нa мuрнoтo cпoрaзумeнue зa БuХ, Бългaрuя учacтвa cъc cвou прeдcтaвuтeлu в мucuятa нa Оргaнuзaцuятa в тaзu cтрaнa. През 1998 г. 44 експерти от българска страна участваха като инспектори по регистрацията и 150 - като инспектори по гласуването в общите парламентарни избори в Босна и Херцеговина.

2.6.3.На територията на бившия Съветски съюз

На територията на Грузия, Молдова, Таджикистан, Естония, Латвия, Чечения и Беларус ОССЕ е разполага дългосрочни мисии, които решават конкретни задачи и оказват съдействие на местните власти по урегулирането на местни кризи в съответствие със своя мандат.

България участва със свои експерти в мисиите на ОССЕ в Грузия и Таджикистан. Ръководителят на Офиса за връзка в Централна Азия, който координира дейността на мисиите на ОССЕ в региона, е български дипломат.

Към края на 1999 г. в мисиите и структурите на ОССЕ работят общо 25 български граждани.

2.6.4.”Човешко измерение”

Работата на ОССЕ по “човешкото измерение” също е област, към проблемите на която България проявява голяма ангажираност. Българската страна участва конструктивно в ежегодните Срещи-преглед по човешкото измерение. Редовно изпраща свои квалифицирани експерти в организираните от БДИПЧ мисии за наблюдение на избори в различни държави. Сътрудничи на Върхoвнuя koмucaр пo нaцuoнaлнuтe мaлцuнcтвa и на Представителя на ОССЕ по свободата на СМИ, при изработването на чийто мандат през 1997 г. прояви подчертана активност и допринесе за формирането на обща позиция на ЕС и асоциираните държави по него.

2.6.5.”Икономическо измерение”

Социално-икономическите аспекти на сигурността са постоянно на дневен ред в ОССЕ поради тясната им връзка с предотвратяването на конфликти и следконфликтното урегулиране. Бългaрuя участва в “ukoнoмuчeckoтo uзмeрeнue” нa ОССЕ, рaзглeждaно kaтo пoлuтuчecka рaмka зa oбcъждaнe нa прoблeмuтe нa ukoнoмuчeckoтo u coцuaлнoтo рaзвuтue, kaтo пoлuтuчecku uнcтрумeнт, пoдaвaщ политически uмпулcu зa зaдълбoчaвaнe нa ukoнoмuчeckoтo cътруднuчecтвo мeжду държaвuтe-учacтнuчku, ocoбeнo в тakuвa oблacтu kaтo лuбeрaлuзuрaнeтo u дuвeрcuфukaцuятa нa външнoukoнoмuчeckuтe връзku нa cтрaнuтe в прeхoд, увeлuчaвaнe нa чуждecтрaннuтe uнвecтuцuu в тeхнuтe ukoнoмuku, uзгрaждaнeтo нa рeгuoнaлнu u трaнceврoпeйcku uнфрacтруkтурнu прoekтu /трaнcпoрт, eнeргeтuka, тeлekoмунukaцuu/, екологичните аспекти на сигурността.


2.7.България и НАТО/ Хронология на по-важните събития/

13 юли 1990 г.

Декларация на Министерството на външните работи на Република България, с която се приема отправената покана за установяване на редовни дипломатически връзки с НАТО.

12 – 14 юни 1991 г.

Първо посещение в България на Генерален секретар на НАТО - Манфред Вьорнер;

2-3 май 1996 г.

Посещение в България на Генералният секретар на НАТО Хавиер Солана

9 юли 1997 г.

Участие на българска делация, ръководена от Президента Петър Стоянов, в Срещата на НАТО на най-високо равнище в Мадрид.

3 октомври 1997 г.

България е домакин на Срещата на министрите на отбраната на страните от НАТО и ПзМ от Югоизточна Европа.

4 декември 1997 г.

Решение на Правителството за откриване на Постоянна дипломатическа мисия на България към НАТО и ЗЕС в Брюксел. Първият ръководител на мисията връчва акредитивните си писма на 18 март 1998 г.

2-3 април 1998 г.

Посещение в България на Генералният секретар на НАТО Хавиер Солана

27 април 1998 г.

Участие на министър Надежда Михайлова в заседание на Северноатлантическия съвет (формат 16+1) в рамките на Засиления диалог между България и НАТО

24 април 1999 г.

Българска делегация, ръководена от Президента на Република България Петър Стоянов, участва в Срещата на НАТО на най-високо равнище във Вашингтон. На България и останалите страни кандидати е предложен План на действие за членство в НАТО (Membership Action Plan) и е обявена Инициативата на НАТО за ЮИЕ (South East Europe Initiative).

28 април 1999 г.

България и НАТО сключват споразумение за транзитно преминаване през въздушното пространство на страната на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операция “Съюзна сила”.

21 юни 1999 г.

България и НАТО сключват споразумение за транзитно преминаване през територията на България в рамките на операция “Джойнт Гардиън”.

8 юли 1999 г.

Посещение в България на Генералния секретар на НАТО Хавиер Солана

6 декември 1999 г.

Заседание на Старшия политически комитет на НАТО и България (формат 19+1) за обсъждане на изпълнението и прилагането на Плана на действие за членство в НАТО.

16 декември 1999 г.

Българска делегация участва в срещата на министрите на външните работи на ЕАСП, на която са утвърдени План за действие на ЕАСП за 2000-2002 г., Консолидиран доклад за прогреса по развитието на Инициативата за Югоизточна Европа и Концепцията за оперативни способности за ръководени от НАТО операции по ПзМ.

20 декември 1999 г.

Среща в Главната квартира на НАТО в Брюксел на министър председателя Иван Костов с новия Генерален секретар на НАТО, лорд Джордж Робъртсън.

9- 10 фев. 2000 г.

Посещение в България на новоизбрания Генерален секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън

13 - 14 март 2000 г.

Посещение в България на Върховният съюзен главнокомандващ Силите на НАТО в Европа ген. Уесли Кларк.

ІІІ.Заключение

По своята дълбока същност българската външна политика все повече ще е съюзническа. Страната ни следва да натрупва капацитет за формиране и водене на съюзническа международна политика като фактически и формален член съответно на ЕС и НАТО. Всеки външнополитически ход трябва да съответства, или най-малкото да не противоречи на общите ни съюзнически ангажименти.Българската дипломация, наред с всичко друго, е необходимо да притежава манталитет на международна заедност - другото име на съюзническата ни природа. Преследването на консенсуса е нужно да се превърне във водещ ориентир за нашата активност в НАТО и ЕС.

България следва да е субект на съгласието, на консенсуса, на истинския диалог, а не да се възприема и употребява от други като допълнителен инструмент за спорове и сблъсъци. Нека се разбере, че българската карта е силна и полезна, когато е в ръцете на българската дипломация.Европеизмът и евроатлантизмът като главни ударения във външната ни политика изискват премереност, прецизност. Европейското и евроатлантическото начало, колкото и да са преплетени, не бива да се третират по еднакъв начин. Евроатлантическите задачи е нужно да се решават през общата европейска призма. Заедно с другите европейски народи ние следва да отстояваме равнопоставеност в евроатлантическите връзки. Съюзническата материя е висш пилотаж в политиката и дипломацията.


Несъмнено НАТО и САЩ се разглеждат от ЕС като неотменима част от европейската идентичност в отбраната и сигурността. Но това не изчерпва същността на Европа и нейното бъдеще. Не по-малко значение има формиращата се на континента тенденция към по-голяма самостоятелност и по-голямо участие на европейските страни в собствените им дела и навън. За да изпълнява отговорностите на световна сила, Европа трябва да има свой принос в отбраната и сигурността, да се отличава с цялостна консолидирана вътрешна и външна политика. И България следва да се превърне в неотменим елемент на тази консолидираност. Регионалната ефективност на България ще определя в най-голяма степен европейската тежест на страната, надеждността й като външна граница на ЕС.

България следва да стане предпочитан партньор за своите по-близки и по-далечни съседи. Нужни са съвместни регионални инициативи, особено в областта на сигурността, за предотвратяване и уреждане на конфликтите, за борба с организираната престъпност и тероризма. Добросъседството е необходимо да се изведе на принципно ново равнище. Очевидно, глобализиращият се свят изисква реформи в световния механизъм за регулиране на международните отношения. Но промените трябва да стават колективно, в рамките и под егидата на ООН. Включително борбата срещу тероризма и разработването на харта, която да го квалифицира като най-тежко престъпление срещу срещу човечеството.Българската дипломация е необходимо да се включи най-активно в реформирането на Световната организация в съответствие с препоръките от Доклада на Работната група на високо равнище по заплахите, предизвикателствата и промените в света. И нека се има предвид, че силата в международните отношения е позитивен фактор тогава, когато съответства на и произтича от международното право.

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА

1. Стефанов, Г.- Външна политика. Дипломация

2. Евр. споразумение за асоцииране на евр. общности и Р. България - М.Вън.Р.

3. България по пътя към Европа, Агенция за икономическо програмиране и развитие

4. Internet

4.1. http://www.government.bg/

4.2. http://www.mfa.government.bg/

4.3. http://www.zyworld.com/

4.4. http://www.natoinfo.bg/

4.5. http://www.nato.int/science

РЕЛИГИЯ, ЕТНОС И СОЦИАЛИЗАЦИЯ – НАБЛЮДЕНИЯ ВЪРХУ РЕЛИГИОЗНОСТТА НА ПОМАЦИТЕ В ПИРИНСКО

РЕЛИГИЯ, ЕТНОС И СОЦИАЛИЗАЦИЯ – НАБЛЮДЕНИЯ ВЪРХУ РЕЛИГИОЗНОСТТА НА ПОМАЦИТЕ В ПИРИНСКО

ШАБАН ДАРАКЧИ


Уважаеми читателю,


Настоящата разработка ще се опита да те въведе в един свят колкото непознат, толкова и близък. Казано с други думи, твоето внимание ще бъде ангажирано с темата за българомохамеданите и тяхната религиозност.


Методът, които е използван, е наблюдение с участие. В самото начало искам да уточня, че групата, която е обект на моето наблюдение, се намира в южната част на Пирин на 17 км от гр. Гоце Делчев. Самият аз съм роден и израснал там. В продължение на 20 години съм участвал в повечето от дейностите на тези хора. Професионални наблюдения съм правил почти 2 години след участието ми по проект на фондация МИЧП (Междуетническа инициатива за човешки права).


След професионална подготовка и обучение за модератор научих неща, с които много лесно си обяснявах поведението на хората, сред които съм роден и израснал. Четири години по-късно, въоръжен със социологически инструмент
aриyм и обективност, реших да анализирам битието на тези хора. Две са основните причини за това:


Първо, това е начинът, според мен, чрез които човек може да провери умението си да бъде обективен, да се научи да стои над нещата, което е изключителен професионален плюс. Ако се постигне тази обективност би било възможно да се разберат мотивите, защото самият изследовател е част от изследваната група в този случай.


Втората, но не и по важност причина е дискусията, която се води в научните среди и медийното пространство относно идентичността, религията и начина на живот на помаците.
Още тук искам да вметна, че ще използвам помаци, а не българомохамедани, а по-късно ще се аргументирам за тази дефиниция, когато изясняваме етническата принадлежност на тези хора.


Освен наблюдение с участие, другият изключително полезен метод за това изследване е дълбочинното интервю. Разговорите с хората, които изследвах, бяха изключително полезни за анализите и заключенията изложени по-нататък в текста. Чисто методологически, фактът, че съм част от тази група, беше от голямо значение, аз не бях чужд за тях те не се усъмниха и за миг в това, което правя. Дори по-възрастните с охота разказваха за всичко преживяно, даваха съвети и критикуваха. Правя това сравнение на база наблюдения на работа на социолозите изследователи, които идват обикновено от София или чужбина, и реакцията на местното население.


Социализация и религия.


Тук няма да разглеждаме сложни теоретични конструкции и взаимовръзки между социализация и религия. Ще се опитам по-скоро да проследя начина, по които се усвоява религиозното в процеса на социализация. Не случайно този процес има особено важно значение за това изследване и точно за тази група, но това ще стане ясно по-нататък в текста; нека сега видим самия процес. По отношение на социализацията Сава Джонев казва: “Тя представлява отношение, процес, при който личността овладява определен социален опит и формира социално значими черти под влияние на активното въздействие, което и оказва социалното обкръжение”.


В този случай за изключително важно е начинът на усвояване на езика. В процеса на социализация езикът е изпълнен с религиозни думи. От многобройни наблюдения успях да отсея следните няколко думи и словосъчетания, които присъстват в разговорите между родители и деца. Това са: Аллах, грях, сиваб (което на арабски е противоположно на грях); Аллах да пази; “Аллах беклесън”. Първоначалната словесна мисловна конструкция е изпълнена с религиозно съдържание. Според Дж. Х. Мийд думата е символ, които е еднакъв за двете страни и по този начин се осъществява успешна комуникация, бих казал свързваща, консолидираща комуникация. Всичко това е валидно в рамките на първичните социализация, на малката група, каквато е семейството.


Жан Пиаже предлага 6 основни периода, през които протича социализацията. За нас в това изследване от особено значение са 2-ят и 3-ят период, които той нарича:

  1. “поява на езика и формиране на допонятийно мислене” от 2 – 4 год.
  2. Интуитивно нагледно мислене – 4 – 7 год.


Защо точно тези два периоди са интересни и полезни тук?


Първият е важен не само с усвояване на езика, но и възприемането на социално-исторически и културни отношения, класификации и система от понятия. Основна класификация, която усвоява детето в семейството (периодът до 4 г.) е определението или разграничението между “наш” и “друг”. Децата не разбират кой са точно тези други, като тук възрастните визират хората, които са немюсюлмани. Те разбират, че има други, които не са “наши”, те са “чужди”.


Във втория етап (трети в системата на Пиаже), които се характеризира с неразграничаване от страна на децата между “Его-то” и “Другите” и с безкритичност към околния свят, те интернализират и персонализират тези чужди, за които са чували по-рано.


Те завинаги се утвърждават в психиката като “други”. Те са тези, които имат различни имена, различно облекло, различен език (обикновено в този случай другите говорят на официален, а “нашите на диалект”. Те са тези от телевизията, от вестника, тези, които отпращат молби към бог, а не към Аллах.


Едно е факт – те са приети безрезервно, и то завинаги, като чужди. Друго съществено, важно за този първоначален период или наречен още първична социализация при децата, е усвояването на знания за религията, които, забележете, никога не я назовават като ислям или каквато си поискате негова разновидност. Знанията за религията са изградени около името на Аллах. То присъства във всички разговори, независимо от текста. Знанията на религията не се изграждат чрез религиозни факти. Те съдържат знания основно за това кое е разрешено и кое не е. Много просто и лесно разбираемо.


Цялото това знание основано на двете крайности “добро – зло” е описвано в мистично звучащо за детската психика “Аллах”. Мистично, защото основният език все пак е българският. Ако трябва да се схематизира начина по които се представя и въплътява у индивида религиозното, то схемата би изглеждала така:



- мисловно интерпретативен модел на околния свят.

Винаги, когато се разглежда тази общност, трябва да се прави това разграничение. Религията не се обяснява с факти, имена и пр. Тя служи само за окачествяване на дадено социално действие, независимо дали е член от групата или е външно.

На 7-годишна възраст децата отиват на училище. Някой би ме упрекнал, че училищният процес започва по рано, но трябва да имаме предвид, че детската градина не функционираше до преди 3 години, резултат от промените от 1989 година и реформите в сферата на образованието. Следващите етапи на социализация, за които говори Пиаже, са свързани с периода над 7 годишна възраст. С какво е интересен училищният период? Тук забелязваме, че изграденото възприятие за “чуждо” работи в смисъла на отхвърляне.

Какво се има предвид? Всяка информация за процеси, явления и други факти, както научни, така и морални, естетически, всеки опит за представяне на средни точки различни от религиозните се посреща от страна на децата с неодобрение и недоверие. Учителите разясняват на децата за природни феномени и явления от научна гледна точка. Интересно е да се наблюдава как те реагират и коментират тези процеси. Те говорят с насмешка, че вече категоризират с понятието чужд, най-напред учителя, а после и информацията, която им е поднесена. Тази информация се приема за невярна. Затова вторият и трети период от социализацията на Пиаже са толкова важни – защото се оказват решаващи точно в този случай, при които имаше общност, характеризираща се с различна религиозна и етническа принадлежност. Общности, в които се формира знанието от най-ранна детска възраст за “чуждия друг”, а както виждаме по късно, и “лошия” друг. Използвам “лошият” друг, защото винаги, когато съм разговарял с децата, не си обяснявам защо този друг, освен че е “чужд”, за тях той е “лош”. Няма признаци това да е внушавано от по-възрастните. Те правят разграничение за този “чужд друг”, но без окачествяване като лош или добър. Защо се формира това отношение като към лош е тема на друго изследване.

За да не избягаме съвсем от темата за религията и социализацията, нека направим извод: В процеса на социализация в тази общност се изгражда стабилен критерий за “друг”, “чужд” и “наш”, който се оказва решаващ в целия живот на хората – това е разграничителната линия, по която се градят социалните контакти и взаимоотношения.

В процеса на социализация знанието за религия е оскъдно откъм религиозни факти, но за сметка на това изгражда своеобразна преграда, която не позволява на индивида да възприема гледни точки, различни от тези на религията, които са изградени отново на принципа “наши и чужди”.

Познават ли помаците религията си?

В описанието, което прави Ибрахим Карахасан на помаците в България, не се разграничават достатъчно различните географски райони и специфичното откъм познанията им за исляма. А може би това не е и целта на автора.

Тук трябва да уточним, че този анализ обхваща и се отнася за помаците в Гоцеделчевско и по-специално за село Брезница.

Имам достатъчно основания да твърдя, че в този регион имаше специфични различия при помаците от другите помаци в други географски райони. В Гоцеделчевско помаците смятат себе си за изповядващи ислям. На последното преброяване, когато в анкетната карта на НСИ трябваше да се самоопределят за шиити или сунити, бях свидетел на липса на каквато и да е информация по въпроса. Подобно на всички въпроси, свързани с идентичността на тази общност, и това се коментираше навсякъде на улицата, пред джамията, чакайки за молитва, в магазините и изобщо на всички възможни места, където се събираха хора и обменяха информация. Основните фигури, до които се допитваха хората, бяха ходжите.

Пресилено ще бъде веднага да ги заклеймим като непознаващи религията си. Нека продължи в този ред на мисли и проследим ритуалите, обредите и празниците им.

В селото се празнуват основно два големи религиозни празника – Рамазан Байрам и Курбан Байрам. Без да изпадаме в теологична прецизност, за целта на този анализ трябва да споменем основните ритуали свързани с тях, които, забележете, винаги се извършват по един и същи начин и до днес със строго съблюдаване на традицията. Ролята на отговорен за ритуалите имат обикновено по-възрастните. Те връщат понякога децата да изпълняват два и дори няколко пъти определено действие. Основни ритуали са:

1.Рамазан Байрам
- целуване на ръка, рано сутринта на първия ден с думите “Барям, бузум барела”.
- даване на зетят “милостиня”;

2.Курбан Байрам
- целуване на ръка – това винаги и на двата празника е ритуал, който се извършва от страна на всеки млад към всеки по-възрастен от него;
- даване на милостиня;
- специално обредно клане на животно;

Хората ми споделиха, че не знаят какъв е смисълът на всички обреди. Техният мотив за изпълнението им е породен от традицията, от необходимостта. Тук ще цитирам една жена: Фатме на 36 години “Така трябва, така си е правилно така си е открай време”.

Друг показател за това, че липсва информация за същността на исляма, е практиката да се ходи на врачки и баячки. Ислямът категорично отхвърля магиите, предсказанията и всеки опит да бъде променена съдбата на човек, така както е решил Бог. Най-разпространените практики са чупене на яйце, престояло една вечер под възглавницата на човека, на когото ще се предсказва, обикновено когато боледува; леенето на куршум; предсказване чрез хляб, завързан на конец; носене на т.нар. “амаля” – писания от Корана, обвити и пришити в плат, закачващи се на врата. Друга практика, която е много интересна е т.нар. “колаче”. То представлява тесто във формата на геврече опечено на слънце. За него ми разказваха, че се омесва само от кърмата на майка и дъщеря родили по едно и също време. Те са убедени в магическото му свойство да сближава. Вярва се, че ако погледнеш някого, той се влюбва завинаги в теб и оставаш с него цял живот. Гасенето на въглени е друга широко разпространена практика.

За да не се отнесем съвсем нека да формулираме тези данни така. Религиозното и магическите практики съжителстват в бита и съзнанието на тези хора и до ден днешен без да си противоречат, без да се взаимоизключват или пораждат недоверие едно към друго. Това идва да потвърди още веднъж хипотезата, която преследвам още от началото на този текст. Религията не се познава откъм съдържание. Нека разгледаме религиозните практики, произтичащи от необходимостта за потвърждаване на религиозна принадлежност. На първо място, това е задължителният петкратен немез (молитва). За мъжете е препоръчително той да се извършва в джамията, за жените може и вкъщи.

Мнението на хората е, че молитвата е хубаво нещо, но те нямат време за такива неща и по-скоро се наблюдава тенденция молитвите да се посещават от предимно – възрастни хора. Начинът, по които се говори за молитвата ни подсказва, че те не знаят за задължителния й характер.

Милостинята, която се дава на двата големи празника също не се раздава по утвърдените правила на исляма. Хората сами решават колко и на кого. Естествено и тук по тази тема, те също нямат предварителната информация какъв е смисълът и колко и на кого се раздава “зекята”.

Бракосъчетанието е следващият важен пункт в системата на религиозни ритуали, показващи степента на познание на религията.

Ислямът забранява полово сношение преди религиозен брак. Религиозният брак при помаците си извършва в къщата на младоженеца, но забележете, няколко (от 1 – до 3) дни след самия брак, влагайки тук смисъла на брак, породен от сексуална практика. Ходжата извършва тази процедура срещу заплащане, което не определя той, а т.нар. Джамийско настоятелство – управителен орган на религиозната институция там. Тук възниква въпросът – защо ходжите, след като знаят за тази забрана от исляма, продължават да сгодяват младоженците?

Следващият важен момент са ритуалите при смърт.

До 52 дни след като е починал човек, всяка вечер по улиците около къщата, в която е живял, се раздават на минувачите дребни сладки. Мотивът, който споделят хората, е свързан с вярването, че това, което се раздава на другите, “всъщност отива при починалия на другия свят”. На 52-я ден се прави специална вечеря, на която се извършва молитва от ходжи (“повече от един”) отново срещу заплащане.

Не е нужно да сме специалисти по теология, за да знаем, че и това не се толерира по-никакъв начин от исляма. Напротив дори отново се нарушават някои от основните му принципи. Най-важният от тях е схващането, че нищо не помага на починалия в отвъдното – там той може да разчита само и единствено на земните си благородни постъпки.

Ако направим сравнителен анализ между начина, по който се изговарят специфичните молитви за исляма на арабски език от местното население и начина, по който би трябвало да се изговарят, веднага става ясно, че съществува коренна разлика.

Какъв извод може да се направи от тези, а и други случай от моето наблюдение. Голяма част от религиозните практики се извършват без да се знае за смисъла и значението, с което те са ангажирани.

Каква функция изпълнява религията?

Съществуват 2 класически подхода в изучаването на религията в социологията.

Първият анализира религията откъм експлицитната (явната) и функция. Ролята на религията според М. Вебер и теологъ П. Тилих е да решава човешките дилеми като смърт, болест, раждане и др.

Вторият подход се свързва с името на Емил Дюркем, които твърди, че на функцията на религията се състои главно в това да организира и сплотява човешките групи.

Ако вземем независимо кой и да е от двата метода, попадаме в клопката на рамката. Анализът ни тогава ще трябва да се движи в тази плоскост. Той ще бъде ограничен, не само защото трябва да противопоставяме един друг двата подхода, но и по простата причина, че може да ни ограничи в светогледа, в гледната ни точка и оттам да пропуснем факти, които не се съотнасят нито към един от горепредставените ни подходи. Всичко това е с едно главно съображение, което по скоро е причина, а това е фактът, че работим с малка група и именно по тази причина няма нужда да налагаме теоретично конструирани мисловни шаблони, които са едно макросоциологическо обяснение на реалността, а вместо това тук имаме възможност да питаме хората защо вярват и в какво вярват. Казано с две думи, в моето наблюдение водещо беше да търся мотивите, а не функцията.

Първото, на което се натъкваме, когато директно или не започнем да питаме
в какво вярват хората, е “Аллах”.

Както споменах още в началото, тази дума назоваваща бога на арабски, присъства в разговорите на всички нива. Тук вече се убеждаваме, че тя се намира не само в речниковия състав и всекидневната реч, нещо повече – тя е израз и обобщение на свръхестественото.

В самото начало видяхме, че се създава още от най-ранна детска възраст мисловен светоглед, който обяснява всички или почти всички житейски събития като смърт, раждане, болести, късмет и др. чрез волята на Бога, чрез свръхестественото. Това, което не се вижда: Освен чието житейски събития, чрез религиозното се обясняват и всички природни феномени и катаклизми. Неведнъж съм присъствал на разговори, в които се коментира градушка, засушаване и др. като израз на Божията воля, дори като желание да накаже “земните, защото са грешни”.

Човекът няма силата и волята, както и отговорността за повече от постъпките и нещата, които се случват в живота му според възгледите на българомохамеданите. Дори повечето девиантни прояви се характеризират и обясняват като намеса и воля на “Аллах”.

Тяхната вяра се основава предимно в Аллах и свръхестественото. Това е единствената гледна точка към заобикалящия ги свят и личният им живот.

Каква е необходимостта, какъв е мотивът да вярват в Аллах?

Не беше лесно да дефинирам мотивите за вярата на моята изследвана общност, но за сметка на това беше лесно да ги разбера.

На първо място традицията оказва огромно значение в религиозните им вярвания и практики. Там се вярва, “защото трябва”. Много често чувах отговора, когато задавах въпрос “Защо вярваш” или косвено се опитвах да добера до тази информация “Как бари”!

Тук трябва да уточня, че “бари” се използва тогава, когато не е възможно друго решение, няма друга алтернатива по въпроса, независимо от характера на проблема. Виждаме дори как и чрез самия език е формулирано и изградено това устойчиво и обусловено от традицията схващане. “Не можеш да не си вярващ, ти в такъв случай не си част от нас, ти си чужд” – така може да се обобщят възгледите и една част от мотивите на хората да вярват.

Не можем да подминем факта, че голяма част от хората в интервютата (разговорите) с мен споделяха за нуждата някои да ги следи, да съблюдава добрите и лошите дела да наказва, “както на земята, така и в другия свят”. Тази роля според тях се използва от Аллах. Тук цитирам “Той следи и си записва всичко. На Съдния ден всеки ще получи заслуженото”.

Ако трябва да се обърнем към двата подхода, които споменахме по-горе, става ясно, че религията изпълнява и двете функции – както нуждата от обяснение на света и спасението, така и свойството да заздравява и спречва обществото. Но чак сега можем да говорим за функция, след като сме достигнали до нея, извличайки съдържателната информация за мотивите, а не по обратния път.

Виждаме обаче, че има и друг момент, които можехме да прегледаме, и това е обусловеността на вярването от традицията. В тази връзка М. Серафимова пише: “В света на традицията религията е “смислов код”, който изразява социална приемственост...”

По късно, когато разгледаме историческата съдба и репресиите, ще видим защо вярата е толкова традиционно обусловена.

Религия и сексуалност

Нека сега проследим как религията влиза и определя междуполовите взаимоотношения и сексуалността.

Ислямът признава превъзходството на мъжа пред жената. В исляма са разпределени кардинално социалните роли, които трябва да изпълняват мъжете и жените. Жените в тази общност признават превъзходството на мъжа. Мотивите, с които се аргументират на въпроса “Защо”, бяха неясни и необосноваващи самото твърдение. Отново стигаме до извода, че жените се “прекланят” пред мъжа, защото “така трябва”.

Тук отново виждаме традицията. Без да пресилваме нещата, трябва да признаем, че патриархатът определя полово-ролевите отношения, а не само ислямската концепция за пола. Относно сексуалността, още от малки момчетата се провокират от по-възрастните мъже и непрекъснато се насърчават да правят секс, да мислят и търсят секс. Това може да се обясни както с концепцията за “разрушителната” сила на потиснатата сексуална енергия, проповядвана в исляма, така и със схващането за секса като потвърждаващ мъжката идентичност – (Бадентер. Е).

Мароканската социоложка Ф. Мерниси твърди, че в ислямските общества жените не могат да интернализират забраните и затова се обличат по този начин. Това се явява като изкуствена преграда, идваща да защити жената срещу желанието на мъжа за секс. При помаците на момичетата от малки се внушава, че сексът им е забранен, те трябва да бъдат девствени за съпруга си, както видяхме, при мъжа е точно обратното, той се стимулира да бъде сексуално активен. С тази фактология може да се обяснят странни или различни сексуални практики, съществуващи там, но това е тема на друго изследване.

Религия, етнос, политика

Съществуват исторически данни за 2 вълни от репресии, насочени към смяна на имената. Първата вълна се датира около 1912 – 1913 г. Тя е свързана с смяна не само на имената, но и на религиозната принадлежност. Отменят се службите в джамиите на арабски, сменя се облеклото – всичко с цел да се доближат максимално и да се слеят с останалата част от населението.

Втората вълна е в периода 1971 – 1974 г. тогава се сменят имената на 220 хиляди помаци.

Когато с моите респонденти сме се връщали назад в миналото, всички, независимо от възрастта, говорят с тревога, с обида. Повечето от тях все още раздават правосъди, казано метафорично, чрез Бога. Те проклинат, доста често отправят молби към “Аллах” да накаже виновните за това.

Относно етническата принадлежност не би било правилно да се наричат и класифицират като етнос. Защо?

Ако българомохамеданите са етнос, то етнос са всички българи, които говорят български език, но имат вероизповедание, различно от православното християнство. Помаците говорят български език, думите на турски, които използват, не са повече от тези използвани и от българите християни. Те нямат морфологични или физиологични разлики от християните, подобно на ромите. Историческата им съдба и репресиите срещу тях дават основание да се твърди, че ако трябва да ги разграничаваме, независимо от целта, дали е чисто познавателни или не, те би трябвало да се наричат помаци, което идва от помъчен.

Как са свързани религия и етнос?

Магдалена Елчинова говори за конструиране на идентичност при българските турци чрез религията, и то чрез исляма. Те според нея не признават помаците за нито толкова религиозни, колкото са те, нито толкова запознати с религията. С две думи турците твърдят, че помаците са по-малко религиозни и от тях. Помаците обаче се припознават с турците. Дори бих казал че за хората от Брезница не е ясно дали смятат, че са турци защото са мюсюлмани или се смятат за мюсюлмани защото изхождат от схващането, че са турци. Хората не са длъжни да познават етническата и изобщо научната теория. Те се смятат за турци, защото изхождат от една много проста следствена връзка: Както турците, така и те имат общи историческа съдба и репресиите са насочени към всички. Нормално е те да се идентифицират и причисляват към турците. Както изясних в началото на този текст, българите християни за тях са “чужди”, те се разпознават чрез имената и религията, а в случая с турците имат сходни имена и еднаква религия и затова е нормално те да се самоопределят като турци, но реално те не са нито турци, нито етнос, а малцинствена група – за комуто как е удобно помаци или българомохамедани.



Заключение

Религията при помаците от Пиринският регион се предава и формира в процеса на социализация. Още от най-ранна детска възраст в детското съзнание се изгражда знанието за “чужд” и “друг” основано на критерии “религиозни” различия. Освен самото разграничение се създава мисловно-интерпретативна схема, чрез която хората през целия си живот си обясняват предимно чрез религиозното и свръхестественото заобикалящият ги свят и личната им съдба.

Основна причина за този процес е затваряне на общността, породено от политическите ходове срещу тях.

Наблюдаваме един уникален механизъм, изграден от общността. Чрез символиката на религията и свръхестественото тя е намерила начин да запази същността и характера във времето.

Друго, което прави силно впечатление е фактът, че религията не се критикува или разглежда. Такъв случай няма. Самият факт, че можем да кажем една лоша дума срещу религиозното и Аллах е “голям грях”. Това е една от основните причини хората и до днес там да са силно религиозни и да не напускат общността си. Още от малки в тях е заложен механизъм които не позволява “критика на начина на живот и религиозните светогледи”. Това се допълва и от факта, че религията не се познава добре, а всички знаем, че не се критикува тогава, когато нещо не се познава.

Без да звучи пресилено, религията като част от културата и традицията е съхранила спецификата на българомохамеданите и до днес, което от своя страна е едно от богатствата на България откъм културно разнообразие и плурализъм.

Използвана литература:

1.Бадентер, Е. ХУ на мъжката идентичност. ИК Колибри. С., 2002г.
2.Вебер, М. Смисъл и ценност. Критика и хуманизъм. С., 1998г.
3.Джонев, С. Социална психология – том 2 и 3. София – Р. С., 1996г.
4.Карахасан, И. Етническите малцинства в България. Лик. С., 2005г.
5.Мийд, Д.Х. Разум, аз и общество. ЕА. С., 1997г.
6.Серафимова, М. Религия и култура. бр. 2. С., 1999г.
7.Уилсън, Б. Религията в социологическа перспектива. Праксис. В. Търново
8.Фотев, Г. Другият етнос. НИ “Марин Дринов” С., 1994г.
9.Фотев, Г. Диалогична социология. ИК “Изток – Запад”. С., 2004г.
10.Световен речник по социология. Бургас, 1993г. – Делфин Прес.
11.Религия и политика – сборник. Б-д., 2005г.
12.Mernisi, F. Indiana university press., 1987г.